Topic: Present Simple Tense – czas teraźniejszy prosty.

 

Witajcie ponownie. Dziś zostajemy w tym samym temacie co ostatnio. Chciałabym, żebyście poćwiczyli jeszcze budowę zdań twierdzących i przeczących dla czasu Present Simple. Wykonajcie zadanie 1/122, w którym musicie użyć podanych czasowników w formie twierdzącej lub przeczącej. Korzystajcie z tabelki, którą ostatnio podałam Wam w załączniku. Tam również znajdziecie budowę czasownika w zdaniach pytających czym dziś się głównie zajmiemy. Odnoszę Was do dodatkowej teorii dla zdań pytających na stronie 122 oraz proszę, żebyście wykonali dla mnie zadanie 2/122, w którym należy ułożyć słówka w dobrej kolejności oraz dopisać krótkie odpowiedzi. Następny dzisiejszy krok to przysłówki częstotliwości. Zapiszcie sobie ich tłumaczenia oraz teorię poniżej:

Always- zawsze

Usually – zazwyczaj

Often – często

Sometimes- czasami

Never – nigdy

W zdaniach z czasownikiem ‘to be’ przysłówki częstotliwości stawiamy po czasowniku( np. I am always late) ,natomiast w zdaniach z innymi czasownikami , przysłówek częstotliwości stoi przed czasownikiem (np. She sometimes rides her bike). A w pytaniach przed głównym czasownikiem (np. Does she often go to work?) Jeśli to już macie czas na zadanie 3/122. W tym zadaniu wybieracie odpowiedni przysłówek częstotliwości oraz umiejscawiacie go w dobrym miejscu w zdaniu. Jako zadanie domowe proszę wykonajcie zadanie 2/37 – z podanych podpowiedzi tworzycie pytanie oraz podajecie krótką odpowiedź, twierdząca lub przeczącą. A teraz czas na słówka pytające, znacie jakieś w języku angielskim? Popatrzcie na przykłady (plus przepiszcie do zeszytu wraz z teorią poniżej 🙂 )

What – co

Who – kto

When – kiedy

Where – gdzie

How often – jak często

How – jak

What time – o której

To co musicie wiedzieć, to to, że zaimki pytające umieszczamy przed czasownikiem posiłkowym do lub does (np. When do you get up?) Po tego rodzaju pytaniach nie spodziewamy się odpowiedzi typu Yes/No, gdyż jest to pytanie szczegółowe (odpowiedź może natomiast brzmieć: I usually get up at 7 o’clock).

I na koniec wykonujemy wszystkie ćwiczenia ze strony 10 oprócz ćwiczenia 3 z działu vocabulary – ono jest dodatkowe.

Wykonane zadania odsyłamy na pocztę e-mail: englishewelina@gmail.com do poniedziałku 4.05.2020

DOSTAJECIE ODE MNIE AŻ TYLE CZASU, PONIEWAŻ WIEM, ŻE DZISIEJSZA LEKCJA JEST DOŚĆ OBSZERNA. RÓBCIE ZADANIA SPOKOJNIE, W RAZIE POTRZEB JESTEM DO WASZEJ DYSPOZYCJI.

 

See you!

Ewelina.

 

HOMEWORK:   

  • zad. 1,2/122
  • Teoria w zeszycie –PRZYSŁÓWKI CZĘSTOTLIWOŚCI
  • Zad. 3/122
  • Zad. 2/37
  • Teoria w zeszycie – ZAIMKI PYTAJĄCE
  • Ćwiczenia ze strony 10