Już po raz ósmy w Polsce i poza jej granicami odbyło się Narodowe Czytanie – akcja pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku czytane były polskie nowele. Z ponad stu propozycji Para Prezydencka wybrała osiem.
Biblioteka naszej szkoły we współpracy z Biblioteką Publiczną w Szlichtyngowej oraz nauczycielami języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Starych Drzewcach i w Jędrzychowicach ponownie przyłączyła się do tej akcji promującej czytelnictwo. W sobotę, 7 września, w nowym lokalu biblioteki szkolnej zgromadzili się zaproszeni goście (swoją obecnością zaszczycił nas zastępca burmistrza Miasta i Gminy Szlichtyngowa), uczniowie ze szkół z terenu gminy, rodzice i oczywiście organizatorzy.

Ponad 30 osób obejrzało najpierw prezentację dotyczącą noweli jako gatunku literackiego oraz twórców tegorocznych lektur. Następnie Dyrektor naszej szkoły fragmentem „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej rozpoczął „wielkie czytanie”. Później głos zabierali na przemian uczniowie i nauczyciele z różnych szkół oraz panie z biblioteki miejskiej. Uczestnicy przeczytali jeszcze nowele: „Dym” Marii Konopnickiej, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i fragment „Katarynki” Bolesława Prusa. Repertuar został dobrany do wieku uczniów, bo większość z obecnych to piątoklasiści.
Nasza akcja to nie tylko czytanie wybranych tekstów. Chcąc uatrakcyjnić spotkanie, część dzieci wcieliła się w postacie twórców tegorocznych lektur. Niektórzy byli łudząco podobni do pisarek i pisarzy z XIX wieku. Ponadto na uczestników czekał słodki poczęstunek ufundowany przez p. Dyrektor Biblioteki Publicznej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali „Certyfikaty” z pamiątkową pieczęcią, którą Kancelaria Prezydenta RP podarowała każdej ze szkół biorących udział w Narodowym Czytaniu.
Bardzo dziękuję uczniom, ich rodzicom i wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji akcji i przygotowaniu miejsca dla czytelników w nowo otwartej bibliotece (która niespełna tydzień wcześniej została przeniesiona do budynku dawnego gimnazjum).
Justyna Jasik