23 kwietnia obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. Święto to proklamowane zostało w 1995 roku przez UNESCO.  Data związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci światowej sławy pisarzy (m.in. Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova).

Dzień ten ma na celu promocję czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na prawa autorskie.

W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Uczniowie mogli zapoznać się z tym, jak wiele korzyści przynosi książka i dojść do wniosku, że bez niej nie da się żyć:-) Na lekcjach plastyki tworzyli ilustracje do swojej ulubionej książki lub pisali własne dzieła. Kto wie? Może i z naszej szkoły wyjdzie przyszły powieściopisarz? 🙂

Klasa VI B została wylosowana do wzięcia udziału w przygotowanej,  specjalnie na ten dzień niespodziance. Mianowicie – mogła odwiedzić escape room (który powstał w stołówce budynku B naszej szkoły). Uczniowie musieli odnaleźć a następnie rozwiązać kilkanaście zagadek związanych z książką oraz jej świętem. Aby mieć siłę do zabawy wypili magiczny eliksir, który dodał im sił witalnych. Na dnie każdego z kubków znajdowały się litery, które po odpowiednim ułożeniu dawały podpowiedź, gdzie należy szukać pierwszej zagadki. Aby zdobyć kod dostępu do skarbca (czyli niespodzianki) uczestnicy musieli zebrać wszystkie klucze. Praca zespołowa wychodziła znakomicie. Zagadki, które czasem wymagały dłuższego namysłu, zostały rozwiązane. Znaczy to mniej więcej tyle, że klasa VI B lubi czytać książki, wyśmienicie zna lektury oraz uważnie słuchała wykładu na temat Dnia Książki. W skrzyni czekała na wszystkich nagroda – słodkości oraz zakładki do książki upamiętniające MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIAŻKI I PRAW AUTORSKICH.

Renata Kokorniak, Milena Raczycka, Jadwiga Florczyk