„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – pod takim hasłem 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO. Uczniowie z klas 6b oraz 8b wzięły udział w warsztatach, zorganizowanych dla uczczenia tego święta. Obejrzeli spoty reklamujące nasz OJCZYSTY, zapoznali się z historią języka polskiego, pogłówkowali przy językowych potyczkach, łamali sobie języki przez łamańce językowe oraz rzucali główką „kapusty”, pełną przysłów.
To święto, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, obchodzone jest na całym świecie. Powstało na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu (1952 r.). W demonstracji, która wówczas miała miejsce, zginęli studenci domagający się uznania języka bengalskiego, jako urzędowego. Święto ma na celu ochronę języka ojczystego, który stanowi dziedzictwo kulturowe danego kraju. Język określa też tożsamość narodową każdego obywatela.
Język polski jest bardzo piękny, ale i niezwykle trudny. Kryje w sobie wiele zagadek. A jego perfekcyjne opanowanie (w mowie i piśmie) jest nie lada wyzwaniem, nie tylko dla obcokrajowców. Chyba coś o tym wiecie, prawda? 🙂 Jednak nie zrażajcie się, że coś Wam nie wychodzi – tylko uczcie się na błędach. I pamiętajcie, że „nie od razu Kraków zbudowano”. Czytajcie dużo książek – to z pewnością pomoże Wam przy nauce ortografii i interpunkcji. Bo jak wiecie, wstawienie przecinka w odpowiednie miejsce często zmienia sens zdania (np. Lubisz jabłka? Nie, lubię gruszki. Nie lubię gruszki). Ćwiczcie dykcję oraz właściwie akcentujcie wyrazy. Nie zapominajcie o „nosówkach” – „ę”, „ą” – których zwykle nie słyszycie przy wymowie, ale powinniście je zobaczyć, gdy piszecie (np. idę, robię). Poświęcajcie swój czas PRZYJACIOŁOM a nie – PRZYJACIELOM. A gdy na DWORZE (a nie – na DWORZU) jest zimno, ubierzcie ciepły SWETER ( a nie: SWETR). Po przyjściu do domu WŁĄCZAJCIE telewizor (nigdy go nie WŁANCZAJCIE!). Dbajcie o nasz język i pielęgnujcie go, bo warto!
Milena Raczycka, Jadwiga Florczyk