Temat: Jak Ariadna pomogła Tezeuszowi?

Dzień dobry, drodzy Uczniowie!

Przed nami dwie kolejne lekcje dotyczące mitologii greckiej. Tym razem poznamy historię ateńskiego bohatera, który pokonał groźną bestię i zdobył serce pięknej królewny. Dowiemy się dlaczego i gdzie potwór został uwięziony, kto i w jaki sposób przyczynił się do unicestwienia bestii, i wreszcie… co ma z tym wspólnego kłębek nici (?!).

Na początek poznajcie fragment książki A.M. Komornickiej, który zamieszczony jest w Waszym podręczniku na str. 228 i 229 (dla tych, którzy nie mają podręcznika w domu – skan w załączniku nr 1). Przeczytajcie uważnie „Mit o Tezeuszu i Ariadnie”, a następnie wypełnijcie rysunkową kartę pracy – załącznik nr 2 (proszę  o jej odesłanie do 30 kwietnia).

Jeśli chcecie poznać szczegóły przygód Tezeusza, koniecznie obejrzyjcie filmik, do którego odnośnik znajduje się w linku poniżej:

Dzięki poprawnie wypełnionym informacjom z karty pracy, z całą pewnością będziecie potrafili opowiedzieć historię herosa z Aten, opisać Minotaura i wytłumaczyć dosłowne oraz przenośne znaczenie frazeologizmu „nić Ariadny”. Taki był cel tych zajęć.

Dla chętnych dołączam inne ciekawe zadania, które znajdziecie w załączniku nr 3. Będzie można pokonać labirynt (2 wersje – łatwa i trudniejsza) oraz pokolorować ilustrację związaną z mitem o Tezeuszu i Ariadnie. Oczywiście zadania te są dobrowolne i nie wymagają przesłania ich do mnie.

Życzę przyjemnej i owocnej pracy!

W lekcji wykorzystałam materiały dostępne w Internecie: