Temat: Zbójca o wrażliwym sercu („Powrót taty”).

 

Moi Drodzy!

Przed nami dwugodzinne zajęcia dotyczące jednej z najbardziej znanych ballad Adama Mickiewicza.

Na początek kilka zdań o autorze (dla przypomnienia) – nie musicie ich przepisywać, ponieważ o tym pisarzu jeszcze będziemy mówić.

Adam Mickiewicz urodził 24 grudnia 1798r. na terenie należącym wtedy do Litwy, w Zaosiu koło Nowogródka. W 1807 r. rozpoczął naukę w Nowogródku, a w 1815 wyjechał do Wilna, gdzie studiował na Uniwersytecie Wileńskim. W 1817 założył (wraz z innymi studentami) Towarzystwo Filaretów  i Filomatów. W 1819 r. ukończył naukę, zostając magistrem.

W roku 1823 został aresztowany i decyzją władz carskich w 1824 roku musiał opuścić Litwę bez możliwości powrotu. Od tego czasu dużo podróżował i pracował. W 1834 r. wydał „Pana Tadeusza”, który dziś nazywany jest polską epopeją narodową.

Mickiewicz zmarł w 1855 roku w ówczesnym Konstantynopolu (dzisiejszym Stambule). W 1890 r.  serce poety zostało złożone na Wawelu.

 

Teraz przechodzimy do naszego tekstu, o którym musimy jak najwięcej się dowiedzieć, ponieważ jest to nasza lektura obowiązkowa.

Zacznijmy od poznania treści utworu.

W tym celu wysłuchajcie „Powrotu taty” (linki poniżej). W pierwszym linku znajdziecie tekst zarówno czytany, jak  i pisany.

Drugi link to ilustrowana wersja utworu, czytana z podziałem na role przez Waszych rówieśników.

W trzecim linku będziemy mieli  i wersję nieco bardziej współczesną (skróconą, trochę nietypową), i tradycyjną, przedstawioną przez młodego polskiego aktora.

Teraz uważnie prześledźcie wszystkie przypisy, czyli objaśnienia, znajdujące się pod lub obok tekstu (dla osób nieposiadających podręcznika – załącznik).

Prawda, że od razu łatwiej zrozumieć ten tekst?

Ponieważ „Powrót taty” nie jest zbyt prosty dla współczesnego czytelnika, gdyż powstał prawie 200 lat temu, streścimy sobie i pokrótce omówimy tekst. Dlatego też bardzo uważnie obejrzyjcie kolejny materiał wideo (link poniżej).

Na  podstawie tego  ostatniego filmu – lekcji omawiającej tekst – wykonajcie, proszę, notatkę.

  1. Przepiszcie do zeszytu plan wydarzeń utworu.
  2. Zapiszcie, jakim gatunkiem literackim jest utwór „Powrót taty” i co o tym świadczy (czyli jakie cechy ma ballada i jednocześnie omawiany przez nas tekst).

 

Na zakończenie zadanie dla chętnych. Proszę o wykonanie ilustracji do tekstu, która zobrazuje nam najbardziej dramatyczny moment w utworze.

 

Owocnej nauki! Pozdrawiam 🙂