Temat: Mikołaj Kopernik.

 

Witam czwartaczki 🙂

Dzisiaj na lekcji poznacie jednego z najwybitniejszych Polaków, wybitnego naukowca – Mikołaja Kopernika. Autora jednego z największych odkryć w historii ludzkości. To właśnie dzięki niemu wiemy, że to Słońce jest centralnym punktem naszego układu słonecznego i wszystkie planety krążą wokół niego. Poznajcie czym jest astrolabium, geocentryzm oraz heliocentryzm.

Zapraszam do obejrzenia dwóch filmików 🙂

Mam nadzieję, że po obejrzeniu filmików i przeczytaniu tematu z podręcznika, masz już dość znaczną wiedzę na temat Mikołaja Kopernika.

No to teraz czas na notatkę. W wolne miejsca wpisz brakujące wiadomości.

 

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego …………….. roku w Toruniu w rodzinie zamożnego kupca …………………… Jako młody człowiek studiował w Akademii Krakowskiej, gdzie zainteresował się astronomią. Studentów                    w średniowieczu nazywano………………………………… Mając ok. 20 lat wyjechał na studia prawnicze i medyczne do Włoch. Po powrocie do Polski, osiadł we ………………………….. .W 1533 r. ujawnił swoją teorię …………………………, mówiącą o tym ,że ziemia ………………………………………………………………………………Dnia 24 maja ………………….. r., w dniu swej śmierci, otrzymał pierwszy egzemplarz swego dzieła “……………………………………………….”. Należy zapamiętać, że Kopernik to człowiek renesansu, czyli o bardzo szerokich horyzontach, zainteresowaniach. Kopernik był astronomem,(kim jeszcze)………………………………………………………

Mikołaj Kopernika to stronom, który „wstrzymał Słońce i ruszył ………………..”

 

Koniec, mam nadzieję , że wypełnienie wolnych miejsc nie stworzyło WAM PROBLEMÓW 🙂

Co do zeszytu:

Wpisz temat i całą notatkę, którą do mnie proszę WYSŁAĆ.

Pozdrawiam! 🙂