W ubiegły piątek w Gminnym Ośrodku Kultury w Szlichtyngowej odbyła się uroczystość z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta i Gminy Pani Jolanta Wielgus, Zastępca Burmistrza Pan Błażej Rajman, Dyrektor Biblioteki Publicznej Pani Anna Neć, ks. Proboszcz Jan Sobolewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej Pani Justyna Jasik, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wilkowie Pani Beata Sawicka, nauczyciele, uczniowie obu szkół oraz lokalna społeczność.
Przedstawienie było żywą lekcją historii i przybliżyło widzom losy polskiej rodziny Ulmów, którzy mieszkali w Markowej wraz z sześciorgiem dzieci. W czasie wojny ukrywali Żydów (Goldmanów). Niestety historia zakończyła się tragicznie – wszyscy zostali rozstrzelani. Za swoje człowieczeństwo ponieśli najwyższą ofiarę – własne życie. 10 września 2023 roku rodzina Ulmów została beatyfikowana.
Spektakl powstał przy współpracy dwóch szkół, tj. Szkoły Podstawowej w Wilkowie oraz Szkoły Podstawowej w Szlichtyngowej. Odbiorcy sztuki mogli podziwiać wyśmienitą grę aktorską uczniów, ich wokalne talenty oraz stroje i dekoracje, które oddawały ducha ówczesnych lat. Występ dostarczył niezapomnianych wrażeń, gdyż w niejednym oku zakręciła się łza …
Dziękujemy Paniom Dyrektor za współpracę, która przyniosła doskonały rezultat, uczniom występującym, rodzicom i wszystkim osobom, którzy ofiarowali nam swoją pomoc.
Organizatorzy:
Witold Jasik