Temat: Dramat w przestworzach.

 

Drodzy Piątoklasiści!

Liczę na to, że uważnie obejrzeliście materiały, które poleciłam Wam na poprzedniej lekcji. Jeśli tego nie zrobiliście, proszę, aby to uczynić. W innym razie będzie trudno wykonać dzisiejsze zadania. Oprócz filmików konieczne będzie również przeczytanie tekstu mitu, który znajdziecie w Waszym podręczniku na str. 232 – 235  (dla uczniów nieposiadających  książki w domu tradycyjnie załącznik).

Powinniście zatem wiedzieć, dlaczego Dedal znalazł się na Krecie… i dlaczego później nie miał zgody na jej opuszczenie. Myślę, że warto, abyście zwrócili uwagę na dokonania Dedala oraz jego cechy charakteru.

Z omawianym teraz przez nas mitem wiąże się też historia młodego człowieka,  od którego pochodzi  frazeologizm ikarowe loty.

Kim był Ikar? Jakie miał cechy charakteru? I dlaczego to właśnie z tą postacią związany jest podany mitologizm?

 Dziś tego związku frazeologiczne stosuje się w znaczeniu śmiałego planu prowadzącego do szybkiego osiągnięcia celu, które ostatecznie kończy się porażką, tragedią.

Proszę przepisać powyższą definicję frazeologizmu ikarowe loty do zeszytów.

Na podstawie wszystkich zdobytych informacji uzupełnijcie rysunkową kartę pracy (załącznik nr 2). Na jej odesłanie macie czas do 15 maja.

Dla chętnych jest jeszcze nieco bardziej wymagający labirynt. Aby go przejść, trzeba znać historię naszych podniebnych bohaterów (załącznik 3).

Powodzenia!