Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę na stałe wpisała się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. Z tej okazji 8 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się spektakl słowno – muzyczny pt. „Pisk Białego Orła” w wykonaniu uczniów kl. VI – VIII.

Fabuła spektaklu osnuta została wokół historii wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Rodzina ukrywa w swoim domu poetę, który odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje umacnia patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego pisk i pióra nie pozwalają tracić nadziei na odzyskania wolności.

Tematycznie przygotowana dekoracja i stroje naszych aktorów umiejętnie przeniosły nas do minionych czasów. Na szczególną uwagę zasługują pieśni patriotyczne, które w piękny i profesjonalny sposób wykonali nasi uczniowie: Hubert Wernicki, Michalina Szpatowicz, Martyna Kędzierska, Zofia Kołata, Honorata Wieczorek, Maja Lis i Szymon Burnecki.
Wydarzenie to było dla nas lekcją patriotyzmu i historii, a także ciągłością pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Jeszcze raz dziękujemy naszym uczniom za piękne przedstawienie i wielkie zaangażowanie w ten spektakl, który został przyjęty z entuzjazmem przez naszą zbiorowość szkolną.
Organizatorzy : E. Maćkowiak, D. Janus, A. Medyńska

Nasza szkoła wzięła też udział w ogólnopolskim śpiewaniu hymnu narodowego.