„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Ta sentencja Umberto Eco w ostatnim czasie mogłaby być mottem naszej szkoły. Większość klas uczestniczyła bowiem w akcjach czytelniczych organizowanych przez szkolną bibliotekę, a wspomaganych przez sporą grupę nauczycieli (m. in. przez p. M. Szczepaniak, p. A. Medyńską i p. J. Hańko, które pomagały nauczycielowi bibliotekarzowi koordynować działania w różnych miejscach i budynkach Zespołu Placówek Edukacyjnych w Szlichtyngowej).
Nasze czytelnicze działania to wspólna lektura II części „Dziadów” A. Mickiewicza w wykonaniu uczniów klas VII. Wydarzeniu temu towarzyszyły dość niezwykłe okoliczności i odpowiednia dla tego utworu sceneria. Przy blasku świec i zaciemnionych oknach wrażenia z lektury na pewno były niezapomniane.
Innym wartym zapamiętania wydarzeniem było spotkanie naszych Przedszkolaków i wspólna lektura jednej z najbardziej znanych baśni – „Kopciuszka”. Maluchy i Starszaki z zaciekawieniem słuchały p. Magdy i oglądały kolorowe, książkowe ilustracje.
Kolejnym ważnym elementem tej czytelniczej układanki było wręczenie pierwszoklasistom pięknych i wartościowych książeczek do samodzielnego i wspólnego czytania, ufundowanych przez Instytut Książki w ramach akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Nasze pierwszaki bardzo entuzjastycznie przyjęły upominki i próbowały czytać swoje nowe książeczki.
W ramach zajęć bibliotecznych miało miejsce wspólne czytanie baśni i legend.
Uczniowie kl. V poznali legendę o hejnale z wieży mariackiej w Krakowie, a także lokalne legendy, dotyczące mało znanych wydarzeń z historii Szlichtyngowej i Głogowa.
Drugoklasiści natomiast poznali baśń „Słowik” H. Ch. Andersena. Kto wie, może wykorzystają ją w konkursie plastycznym, dotyczącym baśniowych postaci?
Kulminacyjnym punktem była jednak „Przerwa na Czytanie”. W akcji równoczesnego czytania wzięło udział 167 uczniów naszej szkoły oraz 40 przedszkolaków, zgromadzonych w różnych miejscach – na korytarzach, w klasach, w holu. Wielu uczniów przyniosło swoje ulubione książki, inni lektury, część osób skorzystała z książek wypożyczonych w szkolnej bibliotece, a inni słuchali opowieści czytanych przez swoje panie. Wszystkich jednak na kilkanaście minut połączyło wspólne czytanie.
W ten sposób włączyliśmy się do II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie.
Wielkiemu czytaniu towarzyszy też miniwystawa baśni z różnych stron świata. Kto jeszcze jej nie widział, koniecznie musi odwiedzić szkolną bibliotekę!
Wszystkim dzieciom (i starszym, i tym młodszym) oraz zaangażowanym nauczycielom serdecznie dziękuję za udział w akcji #przerwanaczytanie
Może za rok uda nam się pobić tegoroczny rekord?
Justyna Jasik