JĘZYK POLSKI – KLASA VA  I VB

Temat: Wyczyny Heraklesa.

 

Moi drodzy!

Mam nadzieję, że uważnie obejrzeliście filmiki, które poleciłam Wam na wczorajszych zajęciach. Liczę, że udało Wam się zapamiętać sporo informacji o Heraklesie, ponieważ przed nami 2 kolejne lekcje dotyczące tej właśnie postaci.

Herakles to półbóg, heros obdarzony niezwykłymi cechami, na przykład nadludzką siłą. W przeciwieństwie do nieśmiertelnych mieszkańców Olimpu, Herakles mógł umrzeć. Podobnie było z innymi greckimi herosami, o których będziemy jeszcze mówić.

Wiecie już, że Herakles był synem władcy bogów i kobiety, królowej Alkmeny, która nie była boginią. Zdrada Zeusa przyczyniła się do tego, że już od dziecka Herakles miał potężnego wroga- zazdrosną żonę władcy piorunów- boginię Herę. To właśnie za jej sprawą wiele razy nasz bohater wpadał w poważne kłopoty i musiał wykazywać się nadludzkimi umiejętnościami, by sprostać wszystkim wyzwaniom.

Aby przypomnieć sobie najważniejsze informacje o Heraklesie zapoznamy się z fragmentami „Mitologii” J. Parandowskiego, zawartymi w Waszym podręczniku. Przeczytam je dla Was (aby wysłuchać tekstu, skopiujcie i wejdźcie proszę w podany tutaj link https://youtu.be/ruFRoUFgTm4), a Wy śledźcie uważnie treść mitu oraz przypisy pod tekstem (dla osób nieposiadających podręcznika w domu, skany stron   w załączniku nr 1).

Teraz czas na podsumowanie zdobytych wiadomości. Posłużą nam do tego dwie karty pracy:

  • Rysunkowa karta pracy jest wyłącznie dla Was (załącznik nr 2). Korzystam tu z karty, którą znalazłam w Intermecie.

Postarajcie się ją jednak wypełnić jak najlepiej, ponieważ jeszcze do niej wrócimy przy projekcie końcowym.

  • W załączniku nr 3 będziecie musieli odgadnąć, które prace Heraklesa przedstawiają kolejne ilustracje i odpowiednio je podpisać. Rozwiązania z tej karty pracy proszę przesłać do mnie e-mailem lub poprzez messenger do 24 kwietnia.

 

Materiały dodatkowe i zadania dla chętnych na platformie e-podręczniki:

https://epodreczniki.pl/a/z-maczuga-lukiem-w-skorze-lwa/DnVd2QDnz

 

 

Życzę owocnej i przyjemnej nauki!