Temat: O uczuciach matki po stracie córki i konsekwencjach nierozwagi (mit o Demeter i Persefonie).

 

Kochani!

Przed nami 2 kolejne lekcje z mitologią grecką w roli głównej. Poznamy jedną  z najbardziej znanych mitologicznych opowieści – mit o bogini Demeter i jej córce Persefonie. Spróbujemy powiedzieć sobie, czemu mogła służyć ta historia starożytnym Grekom, co im wyjaśniała.

Jeśli uważnie przeanalizowaliście poprzednie tematy, to wiecie, że Demeter była siostrą Zeusa. Bogini urodzaju i przyrody przedstawiana była najczęściej jako stateczna, poważna kobieta, która miała na głowie wieniec z kłosów zbóż, a w ręku trzymała np. sierp, pochodnię, bukiet polnych kwiatów (maków)  lub kosz  z owocami. Dlaczego na tak wiele sposobów wyobrażano sobie tę postać? Odpowiedź nie jest trudna. Mam nadzieję, że pamiętacie, iż mity były początkowo przekazywane ustnie, zatem mogły się one od siebie różnić.  Poza tym artystyczne wizje twórców późniejszych czasów także przyczyniły się   do rozpowszechnienia odmiennych wizerunków Demeter.

Aby lepiej poznać losy bogini urodzajów, musicie przeczytać fragment opowieści zawartej w Waszym podręczniku na str. 208-210. Tradycyjnie już dla uczniów, którzy nie mają podręcznika w domu, zamieszczone zostaną w załącznikach skany/kopie odpowiednich stron książki. W „NOWYCH Słowach na start!” mamy wersję mitu w opracowaniu Jana Parandowskiego, ale polecam również inną wersję tej samej opowieści, którą znajdziecie w Internecie, a jej autorką jest Wanda Markowska.

Poniżej znajdziecie link do audiobooka (książki czytanej). Około 30 minuty nagrania posłuchać można mit o Demeter i jej córce, ale może zainteresują Was też inne zawarte tam mity.

https://www.youtube.com/watch?v=7FmxqhKzbdc

Po przeczytaniu i/lub wysłuchaniu mitu powinniście umieć odpowiedzieć sobie na kilka pytań (najlepiej pisemnie w zeszytach, aby dobrze zapamiętać, ale bez konieczności wysyłania ich do mnie – notatka ma służyć Wam):

  1. Kim była bogini Demeter oraz dlaczego nazwano ją „żałobną” i „smutną”?
  2. Jakimi uczuciami darzyła matka swoją córkę?
  3. Dlaczego Persefona trafiła do świata podziemnego?
  4. Kto porwał córkę Demeter?
  5. Co działo się z przyrodą, gdy Demeter bezskutecznie szukała córki?
  6. Kto odnalazł zrozpaczoną Demeter?
  7. Jakie polecenie wydał Zeus Hadesowi?
  8. Dlaczego Persefona musiała wracać do podziemi?
  9. Co działo się z przyrodą, gdy córka Demeter wychodziła z podziemi, a co, gdy tam wracała?
  10. Jakie zjawisko tłumaczy mit o Demeter i Persefonie?

 

Jeśli udało Wam się odpowiedzieć na powyższe pytania, to znaczy, że dobrze zrozumieliście treść tej opowieści. Jeśli natomiast coś Wam umknęło, nie jesteście czegoś pewni, to warto, abyście obejrzeli sobie krótki filmik (link poniżej).

https://www.youtube.com/watch?v=Cn0QSVzA8sg

I jeszcze jedna rzecz, nad którą warto się zastanowić: Czy dziś ludzie tak samo tłumaczą sobie zjawiska przyrodnicze? Jak sądzicie, co o  tym decyduje?

 

Na zakończenie pracy nad mitem o Demeter i Persefonie (Korze) można połączyć tekst literacki ze sztukami plastycznymi. W załączniku zadanie – niespodzianka dla zainteresowanych J

 

Owocnej i przyjemnej nauki!