Temat: Czym jest i po co nam przydawka?

 

Moi drodzy Piątoklasiści!

Na najbliższych zajęciach przypomnimy sobie i uzupełnimy wiadomości o drugorzędnych częściach zdania. Zaczniemy od przydawki. Czym ona jest? Jakimi częściami mowy można ją wyrazić? Jakie ma pytania? Ponadto spróbujemy wskazywać przydawki w zdaniach i na wykresach zdań, stosować przydawki w wypowiedzeniach oraz wyjaśnimy celowość stosowania przydawek w zdaniach. To wszystko znajdziecie w materiałach lekcyjnych dołączonych lub poleconych jako załączniki, filmiki, gry edukacyjne i ćwiczenia interaktywne.

W załączniku nr 1 macie graficzną notatkę dotyczącą przydawki. Możecie ją wydrukować lub przepisać do zeszytów informacje, które są na niej podane.

 

Poza tym koniecznie obejrzyjcie filmik, do którego odnośnik znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=s2UxA1ACgx8  (skopiujcie link i wklejcie go na pasku przeglądarki).

Jeśli uważnie prześledziliście notatkę i wysłuchaliście informacji zawartych w poleconym przeze mnie materiale wideo, to wiecie, że przydawka jest określeniem każdego rzeczownika w zdaniu.

Każde określenie rzeczownika jest przydawką, bez względu na to, na jakie pytanie odpowiada:

  • Bardzo mi się podoba twój pokój.
  • Dziadek kupił sobie dom na przedmieściu.
  • Chodzenie  na boso było dla niego największą przyjemnością.
  • Mówienie przez sen nie jest żadną chorobą.
  • Wiele osób lubi zupę pomidorową.
  • Ten mały domek z cegły rośnie obok dębowego lasu.

 

 

ALE PAMIĘTAJCIE – PRZYDAWKA NAJCZĘŚCIEJ ODPOWIADA NA PYTANIA:

jaki? jaka? jakie?
który? która? które?
czyj? czyja? czyje?
ile? czego? z czego?

W załączniku nr 2 znajduje się wykres zdania pojedynczego, który ilustruje budowę zdania pojedynczego oraz wskazuje, gdzie są w nim przydawki. Przepiszcie/przerysujcie ten wykres lub wydrukujcie go i wklejcie do zeszytów.

Postarajcie się zapamiętać wszystkie informacje!

Aby sprawdzić się i utrwalić wiadomości oraz przećwiczyć je w praktyce, wykonajcie  i przeanalizujcie zadania/gry interaktywne dostępne w Internecie (linki poniżej).

https://epodreczniki.pl/a/przydaje-blasku-rzeczownikowi—przydawka/DwG1DQstJ

http://pisupisu.pl/klasa5/przydawka

Mam nadzieję, że świetnie sobie poradzicie!

Owocnej nauki!